דפיברילטור מושתל 01.10.2020

הקשר בין שימוש בסקוביטריל / ולסרטן, מוות לבבי פתאומי ושימוש או זכאות לדפיברילטור מושתל

מטרת המחקר הייתה לחקור את ההשפעה של טיפול בסקוביטריל /ולסרטן על מוות לבבי פתאומי (SCD) על פי השימוש והזכאות לטיפול בדפיברילטור מושתל (ICD) המושתל בשל אי ספיקת לב

דפיברילטור, AED (צילום: אילוסטרציה)
דפיברילטור, AED (צילום: אילוסטרציה)

מוות לבבי פתאומי (SCD) עדיין מהווה חלק ניכר מהתמותה הכוללת באי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לחקור את ההשפעה של טיפול בסקוביטריל /ולסרטן על מוות לבבי פתאומי (SCD) על פי השימוש והזכאות לטיפול בדפיברילטור מושתל (ICD) המושתל בשל אי ספיקת לב.

מטופלים שנרשמו למחקר PARADIGM-HF (שהוא ניסוי השוואה פרוספקטיבית של ARNI עם מעכב ACE לקביעת ההשפעה על התמותה ותחלואה באי ספיקת לב), הוערכו על מנת להעריך דפוסי השתלת ICD וזכאות על פי הנחיות קליניות. ההשפעה של טיפול או זכאות ל-ICD וטיפול ב-sacubitril / valsartan על SCD הוערכה על ידי שימוש במודלים של Cox ספציפיים לגורמים וניתוח סיכונים מתחרים.

מתוך 7,145 החולים (85%) הזכאים להשתלת ICD, רק 1,243 (15%) אכן עברו השתלת ICD. השימוש ב-ICD השתנה על בסיס אזור מגורים כאשר השיעורים הגבוהים ביותר היו בצפון אמריקה (56%) והנמוכים ביותר באסיה-פסיפיק (1.7%). בניתוח מותאם לציון הנטייה (propensity score), השימוש ב-ICD היה קשור בסיכון נמוך ב-56% ל-SCD בחולים הזכאים ל-ICD, בקבוצות המטופלים עם איסכמיה (p<0.001) ובקבוצת המטופלים עם קרדיומיופתיה לא-אסכמית (p<0.002).

סקוביטריל / ולסרטן הפחית את הסיכון ל-SCD בחולים עם ICDי(HR: 0.49; CI: 0.25 - 0.99) ובאלה שהיו זכאים ל-ICDי(CI: 0.67-0.98 HR: 0.81). השפעה זו ניכרה במיוחד בקרדיומיופתיה לא-אסכמית (p<0.05), אם כי האינטראקציה עם הגורם ל-HF לא הייתה מובהקת. על בסיס תוצאות המחקר נראה שהשימוש ב-ICD היה קשור לשיעורים נמוכים יותר של SCD ללא קשר לסיבה ל-HF אך נעשה בו שימוש נמוך ברוב אזורי העולם שהשתתפו במחקר.

מקור:

Rohde, L. E., Chatterjee, N. A., Vaduganathan, M., Claggett, B., Packer, M., Desai, A. S., Zile, M., Rouleau, J., Swedberg, K., Lefkowitz, M., Shi, V., McMurray, J., & Solomon, S. D. (2020). Sacubitril/Valsartan and Sudden Cardiac Death According to Implantable Cardioverter-Defibrillator Use and Heart Failure Cause: A PARADIGM-HF Analysis. JACC. Heart failure, S2213-1779(20)30443-1. Advance online publication.

נושאים קשורים:  דפיברילטור מושתל,  סקוביטריל / ולסרטאן,  מוות לבבי פתאומי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות