יחס עלות-תועלת 10.12.2020

עלות-תועלת של התחלת טיפול ב-Sacubitril-valsartan באשפוז

מחקר זה הראה כי עבור חולים עם אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת, התחלה של sacubitril-valsartan במהלך האשפוז עשויה להיות חיובית מבחינה כלכלית

מיטות אשפוז בבית חולים (אילוסטרציה)
מיטות אשפוז בבית חולים (אילוסטרציה)

טיפול ב-Sacubitril-valsartan מפחית תמותה ואשפוזים בהשוואה ל-enalapril בקרב חולים עם אי ספיקת לב כרונית עם מקטע פליטה מופחת (HFrEF); עם זאת, העלות-תועלת של טיפול זה כאשר הוא מתחיל להינתן במהלך האשפוז עקב אי ספיקת לב (HF) אינה ידועה. מטרת מחקר זה הייתה לאמוד את העלות-תועלת של התחלת הטיפול ב-sacubitril-valsartan לעומת enalapril בהשוואה למטופלים ללא התחלה בטיפול ב-sacubitril-valsartan או תחילת טיפול לאחר האשפוז בקרב חולים יציבים עם HFrEF.

הערכה כלכלית זו כללה נתונים על חולים בארה"ב עם HFrEF שהיו מתאימים לטיפול ב sacubitril-valsartan מ-8 בדצמבר 2009 עד 15 במאי 2018. ניתוח התוצאות בוצע באמצעות מודל מרקוב ב-5 מדינות וכלל בדיקה של תמותה מכל הסיבות ואשפוז עקב HF ושאינו עקב HF. איכות החיים נאמדה באמצעות ציוני Euro-QoL EQ-5D. אשפוז, טיפול ממושך ועלויות טיפול תרופתי עבור sacubitril-valsartan ו-enalapril הוערכו בהנחה בשיעור של 3%. ניתוח המקרים הוערך מנקודת מבט בה יש  ביטוח בריאות לכל החיים.

המטופלים היו בגיל ממוצע (סטיית תקן) של 63.8 (11.5) שנים. תחילת טיפול באשפוז ב-Sacubitril-valsartanי(5,628$ לשנה) היה קשור ל-62 פחות אשפוזים הקשורים ל-HF ל-1,000 חולים בהשוואה לתחילת טיפול לאחר האשפוז או 116 פחות אשפוזים הקשורים ל-HF בהשוואה להמשך טיפול ב-enalapril. מנקודת מבט של מערכת הבריאות, התחלה של sacubitril-valsartan במהלך האשפוז חסכה 452$ לשנה, לעומת המשך טיפול ב-enalapril ו-811$ לשנה בהשוואה לתחילת טיפול חודשיים לאחר האשפוז והיה קשור ליחס עלות-תועלת מצטבר של 21,532$ לשנת חיים מותאמת איכות חיים, בהשוואה להמשך טיפול ב-enalapril לאורך החיים. מנקודת מבט חברתית, תחילת טיפול באשפוז נאמדה כחוסכת 460$ לשנה לחולה, בהשוואה לחוסר התחלה ו-813$ לשנה לחולה בהשוואה להתחלה לאחר האשפוז. בניתוח תקציבי, התחלת טיפול באשפוז ב-sacubitril-valsartan תחסוך עד 449$ לאדם למשך שנה אחת או 2,550$ לאדם במשך 5 שנים בהשוואה להמשך טיפול ב-enalapril.

הממצאים מראים כי עבור חולים עם HFrEF, התחלה של sacubitril-valsartan במהלך האשפוז עשויה להיות קשורה להפחתת אשפוזים, להגדלת תוחלת החיים מותאמת לאיכות חיים ולחסכון בעלויות בהשוואה לחוסר התחלה או התחלה לאחר האשפוז.

מקור: 

Gaziano TA et al. (2020) JAMA Cardiol. 5(11):1236-1244.

נושאים קשורים:  יחס עלות-תועלת,  אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת,  אנטרסטו
מאמרים נוספים שיעניינו אותך